Reference

- Klášter Nový Dvůr


Původně zemědělský statek dříve patřící premonstrátům z Teplé je rekonstruován francouzským cisterciáckým řádem Trapistů. Zachráněna byla historicky cenná západní residenční část. Novou dominantou kláštera se stal minimalistický kostel. Autory projektu jsou John Pawson a Jan Soukup se svými ateliery.

Areál kláštera je postupně rozšiřován. Z bývalých stájí byl citlivou rekonstrukcí vybudován dům pro hosty. V nových budovách je situováno hospodářské zázemí kláštera a výrobní prostory, ve kterých mniši vyrábí hořčici podle tradičních receptur, čokoládovou pomazánku a přírodní kosmetiku. V příštím roce se začne stavět nová kaple pro poutníky Stella Matutina.

Stavba byla oceněna několika významnými cenami - Cena klubu za starou Prahu 2005, Stavba Karlovarského kraje 2005, Wienerberger Brick Award 2006, Ecola Award 2008 a oceněním Frate Sole 2008 za výjimečnou církevní stavbu, které je udělováno jednou za čtyři roky.

Produkty trapistických mnichů z klášterů Nový Dvůr a Sept-Fons si nyní můžete zakoupit prostřednictvím e-shopu: www.novydvur-obchod.cz

Autor: John Pawson, Jan Soukup

Spolupráce: Stefan Dold, Vishwa Kaushal, Pierre Saalburg, David Cígler, Ondřej Smetana, Antonín Švehla

zpět ...